Den 14-15 april hölls årets andra möte med veterinärförbundets styrelse. Det var denna gång en internatsammankomst där förbundsstyrelsen hade gemensam överläggning med SVS kollegium under mötets andra dag.
NKVets styrelse
Arvid Uggla utsågs som ny SLU-representant i NKVets (den Nordiska Kommittén för Veterinärvetenskapligt samarbetes) styrelse efter att Hans Kindahl gått i pension. I styrelsen sitter från svensk sida sedan tidigare även Anders Engvall som representant för SVA.
Implementering av kommunikationsstrategin
Genomförandet av förbundets kommunikationsstrategi diskuterades. Fullmäktige och styrelsen har ställt upp mål om att kommunikationen i första hand ska vara proaktiv så att förbundet kan driva egna frågor utåt. I samråd med informationschefen fick denne en reviderad tjänstebeskrivning för att dessa mål ska kunna uppfyllas. Ökade resurskrav för att kunna vara proaktiva och vikten av prioriteringar diskuterades också.
150-årsjubileet
Budgetramen för SVFs 150-årsfestligheter i Stockholms stadshus justerades och kuvertpriset fastställdes till 600 kr.
SVFs medverkan i externa organ och grupper
En översyn av vilka externa organ och grupper SVF är med i och ska vara med i initierades. Grupperna kommer att bjudas in till styrelsemöten så att de får möjlighet presentera sin verksamhet.
Kontaktyta mellan studenterna och SVF
Styrelsen vill öka kontakten med studenterna och beslutade därför att bjuda in VMFs ordförande och VMFs utbildningsutskotts ordförande till nästa styrelsemöte för att diskutera hur detta kan ske.
Medlemsavgiften 2011
Förbundskansliet utökas under hösten 2010 med en veterinär som i huvudsak kommer att arbeta med specialistutbildningarna tillsammans med SVS generalsekreterare. Allmänna löneökningar och prisökningar gör också att medlemsavgiften bör justeras kontinuerligt. Därför beslutade förbundsstyrelsen att höja avgifterna för medlemmarna med samma belopp som föregående år (ca fem procent).